• Register
- academy algorithms and android app arrays asp bgcoder c c# c#-fundamentals c#-курс cloud cms code console course css css3 data database databases design development dice dom error exam expressions front-end-course functions game google help homework html html-basics-course html5 java javascript javascript-applications jquery js less linux microsoft mobile mvc mysql net online oop operators photoshop php problem programming qa seo server slice software sql studio system teamwork telerik telerik-academy test ui video visual visual-studio web windows windows-8 wordpress workshop xaml администрация академия алгоритми видео видео-уроци въпрос въпроси грешка данни дата домашни домашно домашното задача задачи задачи-домашно записване защита изпит изпити качествен-програмен-код книга кпк курс курсове лаптоп лекции лекция линукс масиви материали на обучение онлайн ооп операционни-системи основи отборна-работа оценяване подготовка помощ предложение проблем програма програмиране проект проекти работа работа-в-екип резултати семинар софтуерна софтуерна-академия споделяне-на-знания срок съвети телерик тест уеб-дизайн уроци форум 1 2 3 4 5 7 8 2012 2013
Форум на академията Студентска система

Преоразмеряване на хард диска

+1 vote
1,227 views
Здравйте, от както инсталирах Visual Studio 2012 Express системния дял ми се понапълни и доста често ми излиза съобщение за липса на достатъчно свободно пространство. Не можах да намеря достатъчно големи програми който да премахна. Дайте съвет какво и как да направя. Мислех си дали не мога да поразместя размерите на дяловете, на другия дял имам около 150Г свободно пространство. Поразрових се и  изтеглих последния Hirens, но не съм сигурен коя точно програмка да ползвам и до колко е безопасно?
asked Apr 27, 2013 in Общи приказки by viktorDimitrov (1,310 points)

13 Answers

+2 votes
Веднъж съм правил подобни resize-вания и не завършиха добре - много сини екрани и псуване. За това ти препоръчвам да си запазиш данните някъде и със един чист преинстал да си оразмериш правилно харда. Други може да имат други мнения, по-компетентни съответно, но аз ти говоря от личен опит.
answered Apr 27, 2013 by Georgi Georgiev Junior Ninja (5,120 points)
Определено трябва бекъп, дори е 100% задължително. Не разчитай на ОС или външен софтуер да ти гарантира за данните, направи си бекъп и после спокойно преоразмерявай.
Вече започнах с бекъпа, после ще пробвам пък ако не стане ще имам чисто нова инсталация :)
Нема да се плашиш преди като ползвах Windows за Main OS го сменях на 2 месеца макс ;)
+1 vote
Windows може това да го прави доста ефективно. Потърси Computer Management и в него дяла Disk Management. Shrink на единия дял след това extend на другия.
answered Apr 27, 2013 by disulfiram (750 points)
+1 vote
За преоразмеряване използвам MiniTool Partition Wizard - програмката е много интуитивна за ползване и лека. Мисля, че Hirens я нямаше и я ползвам инсталирана на флашка. Има безплатна версия, има и пълна платена - нея също можеш да си намериш, ако си настоятелен. Не съм пробвал преоразмеряване "в движение", но също имам подозрения за сини екрани и псуване. Ако пробваш с Windows-ските работи, пиши после какво се е получило, да знаем и ние. :)
answered Apr 27, 2013 by varbanov Ninja (11,230 points)
Аз съм го пробвал, няколко пъти и то точно при такива ситуации. Иначе щях да кажа че не съм и не нося отговорност… не че сега нося де ;-)
Има някакви ограничения. Спомянм си, че не искаше да намали размера на един партишън на по-малко от половината от настоящия му размер или някаква подобна история.
+1 vote
Аз ти препоръчвам EaseUS Partition Master. Доста user friendly програмка, извършва операциите по оразмеряването във boot mode. Дори наскоро ми се наложи и на мен да дигна размера на системния partition, но уви Window-ския не можа да се справи с тази задача и прибегнах до EaseUS и ми свърши перфектна работа. Нямам липсващи данни, но все пак си направи бекъп. Програмката е платена( и ако не можеш да си я купиш (аррр)),  си има и Trial версия, която върши страхотна работа. Програмата предлага и разни други благинки, ще ги видиш ако решиш да я пробваш .
answered Apr 28, 2013 by Georgi Georgiev 1 Junior Ninja (6,330 points)
Да, и аз съм я ползвал и ми хареса как работи.
0 votes
Gparted е много добра програма и има доста функции, в повечето линукс дистрибуции е default-ния partition tool, безплатна е разбира се,

но ако за пръв път ще правиш подобна операция ти препоръчвам EaseUS. Тя е наистина много лесна за ползване и е безплатна също.
answered Apr 28, 2013 by Боян (2,570 points)
+3 votes
Аз съм ползвал Partion Magic. Хубава програма е, препоръчително е да си дефрагментираш дисковете преди това. От няколко опита само един свърши зле, ама тогава ако не се лъжа сам си бях виновен. Все пак помисли, че стане ли гаф, не е приятно...
answered Apr 28, 2013 by Ивайло Кенов Master Ninja (60,820 points)
Partition Magic съм ползвала и аз. Трябва само внимателно да
изчислиш дяловете. Работи успешно.
+1 vote
Веднъж използвах Paragon parition manager за тази цел и нямах проблеми. Спомням си, че първо трябваше да осигуря ъналокейтед спейс веднага след партишъна, който искам да рисайзвам, т.е ако имаш C, D и Е и са в този ред на диска, и искаш да увеличиш C,  то няма да можеш да вземеш от Е, в случай че искаш.
answered Apr 28, 2013 by nikolay_spasov (2,490 points)
+1 vote

Твърдо подкрепям колегите препоръчващи EaseUS Partition Master.Има различни варианти и версии, даже и Retail version някъде.Пробвай една две версии(ако не става едната)Просто имаше някакви изисквания за версия на ОС и тн.Не съм имал никога проблем с нея!!!Иначе в Hiren CD мисля, че имаше Partition Magic.Но тя е стара и няма подръжка отдавна.Мисля, че е 8.05 от много години.И до колкото знам точно EaseUS Partition Master е нейният наследник!gParted e желязо, но забравих в кой точно Boot CD tool го имаше.Май в Hiren CD я няма(пробвай това Parted Magic).Нистина е малко по трудна за начинаещи, но не толкова.

Иначе първото, което трябва да направиш е Back Up!!!

answered Apr 28, 2013 by svenforit Ninja (10,190 points)
+1 vote
А ти с каква OS си? Аз съм с ХР и миналата седмица правих същото упражнение, но завърши с няколко вируса заради търсене на безплатни тулове и след това тотално форматиране и преинсталиране на всичко.

По принцип по-новите Windows имат такива възможности- горе са ти писали.

Ако и ти си като мен със стара OS - пробвай в Hiren's има Partition Magic!

Поздрави!
answered Apr 29, 2013 by Vladi5rov Junior Ninja (5,060 points)
+1 vote

Здравей Викторе,

Преди да ти препоръчам каквото и да е хубаво е да споделяш освен проблема и факторите определящи го. Като например каква операционна система ползваш (съдейки по недостига на място трябва да е Windows 7) и  колко голям е  дялът ( C:\) ,където е инсталиран въпросния VS. Всичко с цел по-лесно съдействие.

Бих те посъветвал преди да предприемеш partiton extend на основния дял да си направиш back up на въпросния друг дял, използвайки някоя Cloud Storage услуга - SkyDrive (7GB) , Box (50GB) и да си качиш най-нужните за теб неща. След като направиш това можеш да експериментираш с разширяване на дяла C:\ . Проста превантивна мярка, която отнема малко повече време, но в повечето случай не боли глава от нея.

Колегите преди мен са ти споменали за EaseUS Partition Master. Подкрепям предложението им, като съм ти намерил примерно видео http://www.youtube.com/watch?v=id-fIh15ED0 . Преди години имаше Partiton Magic 8, в пакета с HirenCD също го има и ако си направил back up на другия дял можеш да действаш смело.

Проблемът с недостига на свободно място във Windows Vista / 7 се причинява от многобройните инталации и преинсталации на различни видове софтуер. Един съвет - направи си свежа преинсталация и инсталирай само неща, които ползваш.

Успех,
Тодор

answered Apr 29, 2013 by ze3rax (2,000 points)
Операционната система е Windows7 Ultimate/x64. Системния дял е 50ГБ. Има инсталиран офис-пакет, AutoCAD, AutoCAD Inventor и стандертни малки програмки. Игри няма. Записах всичко важно на външно устройство. До сега не съм използвал Cloud Storage услуга, на май ще е добра идея предвид, че повечето са снимки. Днес ще пробвам да увелича системния дял, колебая се между  EaseUS Partition Master и GParted, но ще видим по-късно.
Здравей,

50 ГБ биха били достатъчни при сърфиране в интернет ;) В твоя случай наистина се нуждаеш от място - 80/100. И аз се изправих пред подобен проблем - Win8 с 50ГБ C:\ и липса на място за VS2k12 :D. Ако имаш Hiren's Boot CD на лесно - ползвай го. Вътре си има всичко изброено и повече дори :)

Стискам палци,
Тодор
...