• Register
- academy algorithms and android arrays asp bgcoder c c# c#-fundamentals c#-курс cloud cms code console course css css3 data database design development dice dom error exam expressions front-end-course functions game google help homework html html-basics-course html5 java javascript javascript-applications jquery js less linux methods microsoft mobile mvc mysql net online oop operators photoshop php problem programming qa question sass seo server slice software sql studio system teamwork telerik telerik-academy test ui video visual visual-studio web windows windows-8 wordpress workshop xaml администрация академия видео видео-уроци въпрос въпроси грешка данни дата домашни домашно домашното задача задачи задачи-домашно записване изпит изпити качествен-програмен-код книга кпк курс курсове лаптоп лекции лекция линукс масиви материали на обучение онлайн ооп операционни-системи основи отборна-работа оценяване подготовка помощ предложение проблем програма програмиране проект проекти работа работа-в-екип резултати сайт семинар софтуерна софтуерна-академия споделяне-на-знания срок съвети телерик тест уеб-дизайн уроци форум 1 2 3 4 5 7 8 2012 2013
Форум на академията Студентска система

Преоразмеряване на хард диска

+1 vote
1,180 views
Здравйте, от както инсталирах Visual Studio 2012 Express системния дял ми се понапълни и доста често ми излиза съобщение за липса на достатъчно свободно пространство. Не можах да намеря достатъчно големи програми който да премахна. Дайте съвет какво и как да направя. Мислех си дали не мога да поразместя размерите на дяловете, на другия дял имам около 150Г свободно пространство. Поразрових се и  изтеглих последния Hirens, но не съм сигурен коя точно програмка да ползвам и до колко е безопасно?
asked Apr 27, 2013 in Общи приказки by viktorDimitrov (1,310 points)

13 Answers

+2 votes
Веднъж съм правил подобни resize-вания и не завършиха добре - много сини екрани и псуване. За това ти препоръчвам да си запазиш данните някъде и със един чист преинстал да си оразмериш правилно харда. Други може да имат други мнения, по-компетентни съответно, но аз ти говоря от личен опит.
answered Apr 27, 2013 by Georgi Georgiev Junior Ninja (5,120 points)
Определено трябва бекъп, дори е 100% задължително. Не разчитай на ОС или външен софтуер да ти гарантира за данните, направи си бекъп и после спокойно преоразмерявай.
Вече започнах с бекъпа, после ще пробвам пък ако не стане ще имам чисто нова инсталация :)
Нема да се плашиш преди като ползвах Windows за Main OS го сменях на 2 месеца макс ;)
+1 vote
Windows може това да го прави доста ефективно. Потърси Computer Management и в него дяла Disk Management. Shrink на единия дял след това extend на другия.
answered Apr 27, 2013 by disulfiram (750 points)
+1 vote
За преоразмеряване използвам MiniTool Partition Wizard - програмката е много интуитивна за ползване и лека. Мисля, че Hirens я нямаше и я ползвам инсталирана на флашка. Има безплатна версия, има и пълна платена - нея също можеш да си намериш, ако си настоятелен. Не съм пробвал преоразмеряване "в движение", но също имам подозрения за сини екрани и псуване. Ако пробваш с Windows-ските работи, пиши после какво се е получило, да знаем и ние. :)
answered Apr 27, 2013 by varbanov Ninja (10,660 points)
Аз съм го пробвал, няколко пъти и то точно при такива ситуации. Иначе щях да кажа че не съм и не нося отговорност… не че сега нося де ;-)
Има някакви ограничения. Спомянм си, че не искаше да намали размера на един партишън на по-малко от половината от настоящия му размер или някаква подобна история.
+1 vote
Аз ти препоръчвам EaseUS Partition Master. Доста user friendly програмка, извършва операциите по оразмеряването във boot mode. Дори наскоро ми се наложи и на мен да дигна размера на системния partition, но уви Window-ския не можа да се справи с тази задача и прибегнах до EaseUS и ми свърши перфектна работа. Нямам липсващи данни, но все пак си направи бекъп. Програмката е платена( и ако не можеш да си я купиш (аррр)),  си има и Trial версия, която върши страхотна работа. Програмата предлага и разни други благинки, ще ги видиш ако решиш да я пробваш .
answered Apr 28, 2013 by Georgi Georgiev 1 Junior Ninja (6,330 points)
Да, и аз съм я ползвал и ми хареса как работи.
0 votes
Gparted е много добра програма и има доста функции, в повечето линукс дистрибуции е default-ния partition tool, безплатна е разбира се,

но ако за пръв път ще правиш подобна операция ти препоръчвам EaseUS. Тя е наистина много лесна за ползване и е безплатна също.
answered Apr 28, 2013 by Боян (2,570 points)
+3 votes
Аз съм ползвал Partion Magic. Хубава програма е, препоръчително е да си дефрагментираш дисковете преди това. От няколко опита само един свърши зле, ама тогава ако не се лъжа сам си бях виновен. Все пак помисли, че стане ли гаф, не е приятно...
answered Apr 28, 2013 by Ивайло Кенов Master Ninja (57,750 points)
Partition Magic съм ползвала и аз. Трябва само внимателно да
изчислиш дяловете. Работи успешно.
+1 vote
Веднъж използвах Paragon parition manager за тази цел и нямах проблеми. Спомням си, че първо трябваше да осигуря ъналокейтед спейс веднага след партишъна, който искам да рисайзвам, т.е ако имаш C, D и Е и са в този ред на диска, и искаш да увеличиш C,  то няма да можеш да вземеш от Е, в случай че искаш.
answered Apr 28, 2013 by nikolay_spasov (2,490 points)
+1 vote

Твърдо подкрепям колегите препоръчващи EaseUS Partition Master.Има различни варианти и версии, даже и Retail version някъде.Пробвай една две версии(ако не става едната)Просто имаше някакви изисквания за версия на ОС и тн.Не съм имал никога проблем с нея!!!Иначе в Hiren CD мисля, че имаше Partition Magic.Но тя е стара и няма подръжка отдавна.Мисля, че е 8.05 от много години.И до колкото знам точно EaseUS Partition Master е нейният наследник!gParted e желязо, но забравих в кой точно Boot CD tool го имаше.Май в Hiren CD я няма(пробвай това Parted Magic).Нистина е малко по трудна за начинаещи, но не толкова.

Иначе първото, което трябва да направиш е Back Up!!!

answered Apr 28, 2013 by svenforit Ninja (10,190 points)
+1 vote
А ти с каква OS си? Аз съм с ХР и миналата седмица правих същото упражнение, но завърши с няколко вируса заради търсене на безплатни тулове и след това тотално форматиране и преинсталиране на всичко.

По принцип по-новите Windows имат такива възможности- горе са ти писали.

Ако и ти си като мен със стара OS - пробвай в Hiren's има Partition Magic!

Поздрави!
answered Apr 29, 2013 by Vladi5rov Junior Ninja (5,060 points)
+1 vote

Здравей Викторе,

Преди да ти препоръчам каквото и да е хубаво е да споделяш освен проблема и факторите определящи го. Като например каква операционна система ползваш (съдейки по недостига на място трябва да е Windows 7) и  колко голям е  дялът ( C:\) ,където е инсталиран въпросния VS. Всичко с цел по-лесно съдействие.

Бих те посъветвал преди да предприемеш partiton extend на основния дял да си направиш back up на въпросния друг дял, използвайки някоя Cloud Storage услуга - SkyDrive (7GB) , Box (50GB) и да си качиш най-нужните за теб неща. След като направиш това можеш да експериментираш с разширяване на дяла C:\ . Проста превантивна мярка, която отнема малко повече време, но в повечето случай не боли глава от нея.

Колегите преди мен са ти споменали за EaseUS Partition Master. Подкрепям предложението им, като съм ти намерил примерно видео http://www.youtube.com/watch?v=id-fIh15ED0 . Преди години имаше Partiton Magic 8, в пакета с HirenCD също го има и ако си направил back up на другия дял можеш да действаш смело.

Проблемът с недостига на свободно място във Windows Vista / 7 се причинява от многобройните инталации и преинсталации на различни видове софтуер. Един съвет - направи си свежа преинсталация и инсталирай само неща, които ползваш.

Успех,
Тодор

answered Apr 29, 2013 by ze3rax (1,940 points)
Операционната система е Windows7 Ultimate/x64. Системния дял е 50ГБ. Има инсталиран офис-пакет, AutoCAD, AutoCAD Inventor и стандертни малки програмки. Игри няма. Записах всичко важно на външно устройство. До сега не съм използвал Cloud Storage услуга, на май ще е добра идея предвид, че повечето са снимки. Днес ще пробвам да увелича системния дял, колебая се между  EaseUS Partition Master и GParted, но ще видим по-късно.
Здравей,

50 ГБ биха били достатъчни при сърфиране в интернет ;) В твоя случай наистина се нуждаеш от място - 80/100. И аз се изправих пред подобен проблем - Win8 с 50ГБ C:\ и липса на място за VS2k12 :D. Ако имаш Hiren's Boot CD на лесно - ползвай го. Вътре си има всичко изброено и повече дори :)

Стискам палци,
Тодор
...